Ücretsiz İlan Nasıl Verilir ?

Ücretsiz İlan Nasıl Verilir ?

mumigayrimenkul.com da Satmak veya Kiralamak istediğiniz bir ürün mü var? mumigayrimenkul.com a hemen ilan verebilirsiniz.

İlan verme işlemini ve aşamalarını bu bölümden inceleyebilirsiniz.

Ve ilanınıza avantaj sağlayan ilan Hizmetleri ile ilgili bilgilere de yine buradan ulaşabilirsiniz.

mumigayrimenkul.com da ilan verme işlemleri kolay ve çok hızlıdır. Doğru ve net bilgiler içeren her ilan aynı hızla sonuca ulaşacaktır.

İlan ekleme işlemi

Öncelikle Ücretisiz bir şekilde ÜYE olmalısınız.

İlan kayıt, güncelleme ve ilanı silme ile ilgili yardım ve ayrıntıları bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Öncelikle aşağıda görünen "İlan Ver" linkine tıklayıp konuyla ilgili bilgileri almaya başlayabiliriz.

İlan hazırlama

İlan vermek için, üye girişi yaptıktan sonra 'Ücretsiz İlan Ver' linkine tıklamalısınız. Gelen sayfada ilanınıza en uygun üst ve alt kategorileri belirledikten sonra 'Devam et' linkini takip ederek diğer bölümlere geçebilirsiniz.

Bu bölümlerde;

 • İlanınıza ait başlık ve açıklamaları yazma,
 • Fiyat ve ürün detaylarını belirleme,
 • Eğer varsa ürüne ait fotoğraf görüntülerini ekleme,
 • İlanla ilgili teknik hizmet talebinizi ve ilanınızı ön plana çıkartacak doping seçeneklerini belirleme,
 • Ödeme tercihinizi belirleme,

işlemlerini tamamladığınızda ilanınız yayına hazır hale gelecektir.

İlanı yayından kaldırma

İlanınızı tek şekilde yayından kaldırabilirsiniz:

 • İlanı tamamen silerek.

Bunun için önce 'Hesabım' bölümüne girip, sol menüdeki 'Aktif ilanlarım' linkine tıklamalısınız.

İlanınızı yayından kaldırmak için, ilan numarasının sağındaki işlem bölümünden 'ilanı sil' seçeneğini tıklamalısınız. İlanınız yayından kaldırılabilir duruma geçecektir. (Pasif  ilanlarbölümünde ise, yayından kaldırılan ilanlarınız listelenmektedir. Yönetici Kısıtlaması Yoksa ,Yayından kaldırılan ilanınızı tekrar yayınlamak için bu listeye girip gerekli işlemi yapabilirsiniz.)

İlanınızı tamamen silmek istiyorsanız, 'Sil' seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

İlan verme ipuçları

İlan kaydedilirken şu noktalar önemlidir:

 • Doğru Kategori Seçimi
 • Etkileyici ilan Başlığı ve açıklama
 • Uygun fiyat belirleme
 • İlanın görülebilirliğini artırmak

Bu işlemlerin dikkatli yapılmasıyla, ilan hedeflenen sonuca hemen ulaşacaktır.

Etkili bir ilanın hazırlanması için yapılması gereken işlem ve ipuçlarını bu bölümde inceleyebilirsiniz.

Önemli: Ürünleriniz için ayrı ayrı ilan vermelisiniz. Birbirinden farklı özelliklere sahip ürün ve hizmetlerinizi tek bir ilana kaydetmeniz halinde ilanınız reddedilecektir.

Kategori belirleme

İlan vermek için ilk adım, ilanın kategorisini doğru belirlemektir.

Sadece üst kategorinin değil, onun altındaki alt kategori seçimini doğru yapabilmek de önemlidir. mumigayrimenkul.com Vasıtadan,satılık arabaya, Hizmetlere 9 kategori bulunmaktadır.

Bu üst kategoriler yüzlerce alt ve ara kategorilere ayrılmaktadır. İlanınızı uygun üst ve alt kategorilere yerleştirmek, alıcıların sizi bulma şansını yükseltecektir.

Etkileyici başlık ve açıklama oluşturma

İlanda kullanacağınız başlık ve açıklamalar;

 • İlanınıza daha kolay erişilmesini sağlama,
 • Alıcıların ürününüze dair kafalarında oluşabilecek tereddütleri önleme
  açılarından önemlidir. Başlığa ürününüzü ifade eden ad, marka, model gibi tanımları uzun olmadan ve net şekilde yazmalısınız.

Ücretsiz ilan vermek istediğiniz ürünün adı ya da markasına kimi sıfat ve tanımlar da eklenebilir. Fakat bu tanımlar ciddi olmayan ya da havada kalan ifadelerden oluşuyorsa alıcıları caydırabilir.

Örneğin: 'Apple 13 MACBOOK Intel Core İ5  Dizüstü Bilgisayar' uygun bir ilan başlığı örneği olarak verilebilir. Buna rağmen sadece 'Apple , az kullanılmış temiz dizüstü' gibi bir başlık hem ürünü tanımlamada hem de ciddi alıcıların ilgisini çekmede yetersiz kalacağından uygun değildir.

Açıklamalar bölümünde ise ürüne dair tüm detayları eksiksiz ve net ifadelerle yazmalısınız. Ürüne ait kusurlar veya defolar, hasarlar varsa bunları saklamadan dürüstçe ifade etmelisiniz.

Bu sayede genel ve ticari anlamda size olan güveni arttıracaksınız. Ürün açıklamalarını ne kadar geniş tutarsanız, bir o kadar soru işaretini de silmiş olacaksınız.

İlan fiyat belirleme süreci

Ürününüz için dilediğiniz fiyatı isteyebilirsiniz, bu serbest ticaretin gereğidir. Satıcı dilediği fiyatı koymakta, alıcı da bütçesine en uygun fiyatı olan ürüne yönelmekte özgürdür.

Genel olarak bunu kabul etsek de, pratik de ürün fiyatlandırması satıcıları zorlayan konulardan biridir.

Ürün fiyatlandırma konusunda mumigayrimenkul.com da listelenen "benzer ürünlerin fiyatlarını" baz alabilirsiniz.

Serbest piyasada fiyatlar pazarda oluşur. mumigayrimenkul.com da serbest bir pazar olduğunu düşünürsek bu doğru bir fiyatlandırma yöntemidir. Bu sayede ücretsiz ilan vererek ürününüzün rayiç fiyatı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ürününüzün eksiklikleri (hasar, yıpranma, defo vs.) varsa fiyatta indirime gidebilir, emsallerinde olmayan farklı özellikleri ile fiyatını arttırabilirsiniz.

İlanın görülebilirliğini artırma

Bir ilandan 2 şey istenir:

 • Alıcılar görebilsin,
 • Kısa zamanda satılabilsin.

Görülemeyen bir ilandan sonuç alınamaz. İlanınızın dikkat çekmesi, görülebilir olması mumigayrimenkul.com Dopinglerı ile mümkündür.

Alacağınız Dopingle ilanınız arama sonuç listelerinde üst sıralara çıkacak, vitrinlerde sergilenecektir. Böylece alıcılar ilanınıza daha hızlı erişecektir.

İlana fotoğraf

Alıcılar fotoğrafları bulunan ilanlara bakmayı tercih ederler.

Görseli bulunmayan ilanlar daha az ilgi çekmektedir. Ayrıca, ilan vermek ürünü genel olarak temsil eden görselleri bulunan (örneğin, ürünün gerçek fotoğrafı yerine, temsili fotoğrafı bulunan) ilanların alıcıların ilgisini çekmesi de güçtür. Bu nedenle ilanda kullanılacak görsellerin seçimi önemlidir.

İlan görsellerini hazırlama ve yükleme işlemleri ile ilgili bilgileri bu bölümde görebilirsiniz.

Fotoğraf ekleme

İlana fotoğraf ekleme işlemini 'İlan Detayları' sayfasındaki,  yöntemlerini kullanarak yapabilirsiniz.

Aynı yöntemleri kullanarak fotoğraflarınızı güncelleyebilirsiniz.

Fotoğraf ekleme işleminde hata olmaması için,

 • Yükleyeceğiniz fotoğraflar jpg, gif veya png formatında olmalı.
 • Fotoğraf boyutu 2 MB'ı geçmemelidir.

İlan verme hizmetleri

mumigayrimenkul.com ilan hizmetleri ilanınıza görsel işlev ve avantajlar kazandırır. İlanınızın sonuca hızlı ulaşmasını sağlayan bu hizmetleri,

DOPİNGLER

DOPİNGLER, ilanınızın ziyaretçi veya alıcılar tarafından görülmesini kat kat yükselten yöntemlere verilen isimdir. İlanınıza eklediğiniz her dopingle ilanınız katlanarak artan alıcı kitlesine ulaşacaktır.

İlanınıza ya da ilan sepetinize DOPİNG ekleme işlemini,

Not: Alınan her DOPİNG, ait olduğu ilan numarası için geçerlidir. Başka bir ilana devredilemez. DOPİNG süresi bitmeden iptal edilmesi halinde, ödenen ücret iade edilmez.

Ödeme

mumigayrimenkul.com da alabileceğiniz kimi hizmetler ücretlidir. İlana doping eklemek ve bazı kategorilerdeki ücretsiz ilan limitlerini aştığınızda bir sonra yayınlayacağınız ilan da ücretlidir. Aynı anda pek çok ilan yayınlayabilmek için almanız gereken Mağaza da ücretli hizmetlerimiz arasındadır.